Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων, που τη γιορτάζουμε στις 4 Οκτωβρίου, οι μαθητές της Α’ τάξης του σχολείου μας έφτιαξαν ζωγραφιές με πρωταγωνιστές τους ήρωες του ζωικού βασιλείου. Η χαρά των μαθητών ήταν μεγάλη από την αρχή της συζήτησης που έγινε στην τάξη, αφού όπως όλοι ξέρουμε τα μικρά παιδιά αγαπούν πολύ τα ζώα! Η συζήτηση αφορούσε τα είδη των ζώων, τον τρόπο ζωής τους, τη φροντίδα που οφείλουμε να δείχνουμε εμείς οι άνθρωποι απέναντί τους αλλά και τους κανόνες υγιεινής που πρέπει να τηρούμε για μια ασφαλή συμβίωση με αυτά. Στο τέλος τα πρωτάκια επιδόθηκαν στο άθλημα που ξέρουν πολύ καλά να κάνουν, τη ζωγραφική, καθώς η φαντασία τους ως γνωστόν δε στερεύει ποτέ!Μερικά δείγματα των έργων τους βλέπετε στο φωτογραφικό album.