Το καλοκαίρι έφτασε. Τα σχολικά των Πρότυπων Εκπαιδευτηρίων Μαλτέζου αλλάζουν τον προορισμό τους και αντί για το σχολείο πηγαίνουν τα παιδιά στην όμορφη παραλία της Νέας Κίου, όπου με την καθοδήγηση του έμπειρου γυμναστή μας κ. Σωτήρη μαθαίνουν τεχνικές κολύμβησης και απολαμβάνουν παιχνίδια στη θάλασσα. Οι μαθητές οπλίζονται με καλή διάθεση , φορούν τα μαγιό τους , γεμίζουν τις τσάντες τους – όχι με βιβλία – αλλά με αντηλιακά και πετσέτες και αρχίζουν τα …. μακροβούτια. Η διασκέδαση συνεχίζεται στη βάση μας ( στο σχολείο ) με δημιουργικές δραστηριότητες όπου τα παιδιά ασχολούνται με κατασκευές , κάνουν ποδηλασία , παίζουν πινγκ πονγκ , μπόουλινγκ ,ομαδικά παιχνίδια και περνούν ευχάριστες ώρες. Το summer camp κατάφερε να ενθουσιάσει τους μικρούς μαθητές από την πρώτη κιόλας εβδομάδα.