Η Α’ τάξη του σχολείου μας επισκέφτηκε την Τρίτη, 29/4/2014, τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη του Ναυπλίου «Ο Παλαμήδης», για να παρακολουθήσει ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα σχετικά με τα δύσκολα συναισθήματα. Το πρόγραμμα υλοποιείται σε συνεργασία με το σύλλογο «Ελπίδα ζωής» του ΟΚΑΝΑ Αργολίδας. Τα παιδιά με αφορμή μια σχετική αφίσα είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν για όλα τα συναισθήματα που μπορούμε να νιώσουμε, τα διέκριναν σε εύκολα και σε δύσκολα και έμαθαν ότι πρέπει να τα εκφράζουμε και να τα μοιραζόμαστε με τους άλλους με τον κατάλληλο τρόπο. Μετά το τέλος του προγράμματος οι μαθητές απόλαυσαν τον ανοιξιάτικο ήλιο και το παιχνίδι στην πλατεία Συντάγματος. Ευχαριστούμε θερμά τους υπεύθυνους της Βιβλιοθήκης για την όμορφη συνεργασία!