Μια ξεχωριστή παρουσίαση έγινε για τους γονείς τους σχολείου μας. Οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου τους παρουσίασαν των ηλεκτρονική εκπαιδευτική πλατφόρμα eclass που χρησιμοποιεί το σχολείο για να οργανώνει και να αξιοποιεί το ποικίλο εκπαιδευτικό του υλικό: Οι μαθητές αφού εισάγουν τον κωδικό που τους έχει δώσει το σχολείο, μπορούν να έχουν πρόσβαση είτε από το σπίτι είτε από το σχολείο σε ιστοσελίδες, ηλεκτρονικές ασκήσεις, φυλλάδια, λογοτεχνικά βιβλία, ηχητικά αποσπάσματα, βίντεο. Μπορούν να επαναλαμβάνουν τις ασκήσεις διορθώνοντας τα λάθη τους, να εμβαθύνουν σε έννοιες που τους ενδιαφέρουν ή να βοηθιούνται σε γνωστικά αντικείμενα που τους δυσκολεύουν.

Η πλατφόρμα Open eClass είναι ένα ένα σύστημα διαχείρισης μαθημάτων που χρησιμοποιείται κατά κόρο από τα ελληνικά πανεπιστήμια. Η χρήση του όμως αποδεικνύεται θησαυρός και για τους μαθητές του δημοτικού!

Δείτε ένα απόσπασμα της παρουσίασης πατώντας εδώ: Παρουσίαση και κάποιες σχετικές φωτογραφίες στο φωτογραφικό άλμπουμ.