Δύο γλυκές, χαλαρές και παραμυθένιες ώρες είχαν την ευκαιρία να ζήσουν οι μαθητές της Α’ τάξης του σχολείου μας στην Παιδική Νεανική Βιβλιοθήκη του Δήμου Άργους – Μυκηνών. Την Παρασκευή 17/1/2014 επισκέφθηκαν το χώρο για να γνωρίσουν καλύτερα διάφορες λαϊκές παροιμίες. Τα παιδιά βίωσαν το νόημά τους αφού μετά από την παρουσίαση των παροιμιών κλήθηκαν να δραματοποιήσουν όποια παροιμία τους έκανε περισσότερη εντύπωση. Στη συνέχεια ακολούθησε η αφήγηση ενός λαϊκού παραμυθιού και η επίσκεψη έκλεισε με θεατρικό παιχνίδι, όπου τα παιδιά συνεργάστηκαν σε ομάδες. Ευχαριστούμε θερμά την υπεύθυνη του προγράμματος που μας ταξίδεψε όλους τόσο γλυκά στο λαϊκό μας πολιτισμό! Το ίδιο πρόγραμμα θα παρακολουθήσουν τα νηπιαγωγάκια και τα δευτεράκια μέσα στον Ιανουάριο. Δείτε τις σχετικές φωτογραφίες στο Φώτο Album.