Τα Εκπαιδευτήρια Μαλτέζου ιδρύθηκαν από τους αδελφούς Διογένη και Δημήτρη Μαλτέζο το 1960.Η κα Χριστίνα Μαλτέζου ανέλαβε με πολλή αγάπη από την πρώτη εκείνη χρονιά την Πρώτη Τάξη.

Τα πρώτα χρόνια της λειτουργίας τους διακρίθηκαν για την καθολική τους επιτυχία στις τότε εισαγωγικές εξετάσεις και γιατί έδωσαν τα καλύτερα εφόδια στους μαθητές τους. Οι μαθητές αυτοί στελέχωσαν την κοινωνία του Άργους.

Από πολύ νωρίς εισήγαγαν καινοτομίες στην εκπαίδευση, όπως την ξεχωριστή διδασκαλία της λογοτεχνίας, τη διδασκαλία του συντακτικού με θεατρικό παιχνίδι, τη διδασκαλία ιδιαίτερα δύσκολων μαθηματικών προβλημάτων-γρίφων που όξυναν την ευστροφία των μαθητών.

Την προσπάθεια για ένα σχολείο πρότυπο που να χρησιμοποιεί σύγχρονους τρόπους διδασκαλίας, στηριγμένους στη σύγχρονη τεχνολογία, συνεχίζει σήμερα η Δέσποινα Μαλτέζου.

Ιστορική Αναδρομή

Δημοσιεύματα από το μακρινό 1960